top of page
SIFATLARIN, SURETLERİN ÖTESİNDE BİR BEN
SIFATLARIN, SURETLERİN ÖTESİNDE BİR BEN

09 Haziran Per

|

İda Yoga - Çanakkale

SIFATLARIN, SURETLERİN ÖTESİNDE BİR BEN

Etkinlik Katılımcı Sayısı: 14 Yedek Katılımcı Sayısı: 5

Bu etkinlik için kayıtlarımız kapanmıştır. İlginize teşekkür ederiz.
Diğer etkinlikleri gör

Zaman & Mekan

09 Haz 2022 20:00 – 23:00

İda Yoga - Çanakkale, Barbaros, Boğaz Sk. No:6A, 17100

Etkinlik Hakkında

Hayat, kadınların daha sık, daha çok bir araya gelmesini arzu ediyor.

Hayat, kadınların özgür akan gözyaşını içmek, birlikte çoğalan kahkahasını işitmek ve durmayan özgün dansına doymak istiyor.

Şimdi siz de Çanakkale’de bir Kadınlar Şifadır Platformu Çemberi’ne davetlisiniz.

Birlikte olmanın yarattığı destekleyici zeminde yavaşlamaya.

Belki çok tanıdık, belki yabancı sandığınız kadın bedenlerle yan yana gelmeye.

Kendinizle, birbirimizle ve insan olma hallerimizle bağ kurmaya, can kulağıyla dinlerken birlik bilincini anımsamaya...

Çünkü Hayat bizden, ‘O’nu can kulağıyla dinlememizi bekliyor, sıfatların, seçtiğimiz suretlerin ötesinde bir “ben” var, onun sesini bir çemberde işitmemizi istiyor.

Sıfatların, Suretlerin Ötesinde Bir Ben etkinliği sizi, kadim çember pratiğinde araştırmaya davet ediyor:

-İçinde büyüdüğüm bu beden, geçmişim, öğrendiklerim, ezberlerim, alışkanlıklarım, bağımlılıklarım ne anlatmak istiyor bana?

-Birlikte yaşadığım insanlar, yuvayı paylaştığım tüm varlıklar ve hatta yuvamdaki eşyalar bana benden haber veriyor, ne söylüyorlar benim hakkımda?

-Sokağa attığım ilk adım ile hangi sıfatları benimsiyorum, işimde meşgalemde, arkadaşlıklarda, yakın ilişkilerde hangi suretler beni kendim olmaktan alıkoyuyor, uzaklaştırıyor?

-Son zamanlarda kadınlığımı, insanlığımı kim, ne ve hangi olaylar tanımlıyor?

-Bunların ötesinde ne bulacağım, ötesindeki ben kim?

“Çember derin bir dinleme ve şahitlik pratiğidir; sohbet, diyalog, münazara değildir. Karşılıklı konuşulmaz, birbirine yanıt verilmez, yorum yapılmaz. Konuşma objesini tutan kişi sözle ya da başka bir şekilde kendini ifade eder, diğer herkes can kulağıyla ve tüm mevcudiyetiyle bu kişiyi dinler, şahitlik eder. Çember, şifalı bir dokunuşu olsa dahi bir grup terapisi ve yüklerimizi boşaltma alanı değildir; öz kaynaklarımızı keşfedebileceğimiz, kendi yaşamlarımıza şahitlik ettiğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz cesareti topluluk dayanışmasıyla aktive edebileceğimiz bir pratiktir. Bu pratikte, bir şeyleri şifalandırmaya çalışmayız; çemberin şifası tam olarak bu koşulsuz, gündemsiz mevcudiyet ve şahitlik alanı olmasından kaynaklanır. Çember pratiği kendi içsel rehberliğimizle temas etmemize destek amaçlıdır; iyileştirici etkileri olabilmekle birlikte terapi niteliği taşımaz.”

Kadınlar Şifadır

Kapak Fotoğrafı: Filiz Telek

Kolaylaştırıcı:

Aliye Burcu Ertunç

burcuertunc@gmail.com 

2012 yılında ilk kez Çember’e oturdu ve büyük dönüşümü o gün geri dönülmez şekilde başladı. Yolculuğu,  kendinden kendine bir yolculuktu, birçok rehbere ve ustaya ihtiyacı vardı. Doğa, zanaat ve Çember Burcu’ya şefkatli, hakikî, sevgi dolu ustalar oldular. Kendisiyle, içinde bulunduğu küçük topluluk ve daha geniş halkalardan tüm gezegene yayılan ilişkilerinin temel yapı taşının iletişim ve bağ kurmak olduğunu ve bunun da insan olmanın bir sanatı olduğunu usul usul anladı. Burada, Kadınlar Şifadır platformunda kadınların, kendilerini ve kabilelerini bulmalarına şahit olmak istiyor, bu büyülü süreçte onlara kulak vermek, onlarla birlikte öğrenmek ve ihtiyaçları olduğunda onlara, Çember’de olmaya dair destek vermek için bulunuyor.

Share this event

bottom of page