top of page
BİR’LİKTE: OLDUĞUN YERDEN BAŞLAMAK

24 Nisan Paz

|

Adres katılımcılarla paylaşılacaktır.

BİR’LİKTE: OLDUĞUN YERDEN BAŞLAMAK

Kadın Çemberi

Bu etkinlik için kayıtlarımız kapanmıştır
Diğer etkinlikleri gör

Zaman & Mekan

24 Nis 2022 13:00 – 19:00

Adres katılımcılarla paylaşılacaktır., Güzelbahçe, İzmir

Etkinlik Hakkında

"Şimdi başlayın. Bulunduğunuz yerden başlayın. Korkuyla başlayın. Acıyla başlayın. Şüpheyle başlayın. Elleriniz titreyerek başlayın. Sesiniz titreyerek başlayın ama başlayın. Başlayın ve durmayın. Olduğunuz yerden, sahip olduklarınızla başlayın. Sadece başlayın." 

Pema Chödrön

Her nefes bir başlangıç…

Olduğum yer, yeni bir nefes için en doğru yer, çemberde, tek başıma ve birlikte…

  • Başlangıçlarımda ben kimim, kime dönüşüyorum?
  • Şimdi burada nasıl başlangıçlara hazırım?
  • Yaşamımdaki yeniliklerde güvende hissetmek için nelere ihtiyaç duyuyorum?
  • Bitişler ve başlangıçlar için kutlama yapmak, kayıplar ve geri gelmeyecekler için yas tutmak yeniye geçişlerimi nasıl destekler?

Güvenli bir alanda, toprağın, yabani otların destek zemini sağladığı, ağaçların sarıp sarmaladığı, yaratıcılığı ve bedenin hareketini cesaretlendiren engin bir mekânda, yeni, yavaş, taze, huzurlu bir bahar nefesi, nasıl başlangıçlara götürür beni, bizi?

Hareketlenerek, sesimize ses katarak, Çemberde törensel bir muhabbete oturarak bu sorularda demlenelim…

24 Nisan’da Güzelbahçe Varyete*’de.

*Varyete : Şarkı, dans, hokkabazlık, akrobasi vb. birbirine bağlı olmayan çeşitli oyun ve numaralardan meydana gelen gösteri demek.

Varyete İzmir’e kazandırılan yepyeni, nadide bir topluluk mekânı! Çemberimizle orayı şenlendirelim…

Kapak Fotoğrafı: Filiz Telek    

“Çember derin bir dinleme ve şahitlik pratiğidir; sohbet, diyalog, münazara değildir. Karşılıklı konuşulmaz, birbirine yanıt verilmez, yorum yapılmaz. Konuşma objesini tutan kişi sözle ya da başka bir şekilde kendini ifade eder, diğer herkes can kulağıyla ve tüm mevcudiyetiyle bu kişiyi dinler, şahitlik eder. Çember, şifalı bir dokunuşu olsa dahi bir grup terapisi ve yüklerimizi boşaltma alanı değildir; öz kaynaklarımızı keşfedebileceğimiz, kendi yaşamlarımıza şahitlik ettiğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz cesareti topluluk dayanışmasıyla aktive edebileceğimiz bir pratiktir. Bu pratikte, bir şeyleri şifalandırmaya çalışmayız; çemberin şifası tam olarak bu koşulsuz, gündemsiz mevcudiyet ve şahitlik alanı olmasından kaynaklanır. Çember pratiği kendi içsel rehberliğimizle temas etmemize destek amaçlıdır; iyileştirici etkileri olabilmekle birlikte terapi niteliği taşımaz.”

KOLAYLAŞTIRICILAR:

Aybike Savaşır Serdar

aybikesavasir@hotmail.com

Aybike; 2016 yılında lohusalığının derin karanlığından yeni çıkmışken oturdu ilk çemberine. O günden beri çemberin büyüsüne, şifasına, gizemine teslim olarak yürür yolunu. İçinden doğan yepyeni Aybike’yi hayretle izler. Yeni Aybike; nakşeder, dans eder, kadınlara ve varoluşun her haline âşık olur, yürür kendine doğru. Şiire kanallık eder, kızına annelik… Çemberin çırağı, eşinin yoldaşı, bacılarının bacısıdır. Her gün mutlaka düşer ama küçük kabilesinin desteği ve ilhamıyla her gün yeniden kalkar. İkiliğin içinde BİR’liğe hasrettir Aybike. Aşk için, aşkla var olmanın daimi talebesi.

Aliye Burcu Ertunç

burcuertunc@gmail.com

2012 yılında ilk kez Çember’e oturdu ve büyük dönüşümü o gün geri dönülmez şekilde başladı. Yolculuğu, kendinden kendine bir yolculuktu, birçok rehbere ve ustaya ihtiyacı vardı. Doğa, zanaat ve Çember Burcu’ya şefkatli, hakikî, sevgi dolu ustalar oldular. Kendisiyle, içinde bulunduğu küçük topluluk ve daha geniş halkalardan tüm gezegene yayılan ilişkilerinin temel yapı taşının iletişim ve bağ kurmak olduğunu ve bunun da insan olmanın bir sanatı olduğunu usul usul anladı. Burada, Kadınlar Şifadır platformunda kadınların, kendilerini ve kabilelerini bulmalarına şahit olmak istiyor, bu büyülü süreçte onlara kulak vermek, onlarla birlikte öğrenmek ve ihtiyaçları olduğunda onlara, Çember’de olmaya dair destek vermek için bulunuyor.

bottom of page