top of page
ATALAR ORMANIM
ATALAR ORMANIM

23 Mayıs Pzt

|

Zoom

ATALAR ORMANIM

Etkinlik Katılımcı Sayısı: 8 Yedek Katılımcı Sayısı: 4

Bu etkinlik için kayıtlarımız kapanmıştır
Diğer etkinlikleri gör

Zaman & Mekan

23 May 2022 20:30 – 23:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Ataların yaşamımızdaki mevcudiyetini fark etmek ve onları, yaşamlarını ve miraslarını acısıyla tatlısıyla, doğrusuyla yanlışıyla tanımak, saygıyla kabul etmek (bu onların seçimlerini ve seçimlerinin sonuçlarını onaylamak anlamına gelmez) ve armağanları için şükran duyabilmek bizi köklerimizden besler; hayat ağacından bize akan sevgi yaratıcılığımız ve cesaretimizi perçinler.

Kadınlar Şifadır, Filiz Telek

Ben kimim? Bugünkü ben nasıl biri? Hayalleri ne? Bugünkü beni ben yapan neler var? Peki bugün benim ben olmama vesile olan, beni şekillendiren, ilham olan, yol gösteren neler ve kimler var? Bir zamanlar yaşarken ektiği tohumların sonucunda filizlendiğim atalarım kimler, öğretileri neler? Hangi dileğin karşılığıyım, hangi gözyaşının can suyu olduğu toprağın mahsulüyüm, hangi mektubun alıcısıyım?

Bir ayna düşün, baktığında önce kendi gözünü gördüğün sonra daha derinlerde birçok kadın, erkek, çocuk, tanıdık tanımadık simalar ile karşılaştığın bir ayna bu. Önce kendi gözümüzün içine, sonra da ailemizin, atalarımızın yüzlerinde kendimize dair parçalar aramaya, anlamlandırmaya, araştırmaya çıkacağımız bir yolculuğa davet ediyorum seni.

Bu yolculuğu iki ayrı buluşma olarak hayal ettim. İlk buluşmamızda sanata bulanıp ve atalarımıza dair keşifler yapacak, ikinci buluşmada ise detaylı aile ağaçlarımızı (Genogram) çizip çemberimizi bu farkındalık üzerinden açacağız.  Birlikte yaşam ağaçlarımızın kök saldığı ormanlar içinde yürüyüşe çıkmaya ve bu yürüyüşle birlikte yaratıcılığını ve cesaretini perçinlemeye var mısın?  *Cinsiyetten bağımsız herkesin katılımına açıktır.

Kapak Fotoğrafı: Filiz Telek

KOLAYLAŞTIRICI:

Sindy Şulam Irgaz  

sindysulam@gmail.com

Mesleğim ve ilgi alanlarım arasında bir köprü arayışındayken, oturduğum ilk çemberde bulduğum şeyin bir köprüden fazlası, kocaman bir kasaba olduğunu fark ettim. Bu kasabanın merkezinde yanan ateş hem çok tanıdık hem de bir o kadar yeniydi, sıcacıktı. Bir arada olmanın büyüsü, kendim olabilmenin kabulünün tadına vardıktan sonra bu şefkatli alanlarda oturmak ve alan tutmak hayatımın yeni bir parçası oldu. Senelerdir terapist rolünden gruplarla ve bireylerle psikodrama, sanat terapisi, sistemik terapi gibi perspektiflerden çalıştıktan sonra, bugün çemberlerde kolaylaştırıcı olarak oturmanın deneyimini daha sık yaşamaya ve içimde canlı olan soruların cevaplarını araştırmaya niyetliyim. Bir yandan da kurucularından olduğum 3 Oda Danışmanlık’ta ergen, yetişkin, çift, aile ve gruplar ile çalışıyor, atölye ve seminerler düzenliyor, fırsat buldukça yazıyor, çiziyor, okuyor, doğayla temas ediyor ve unutulmaz anılar biriktirmeye çalışıyorum. Şu sıralar bir de durmayı deneyimlemek için kendime alan açıyorum.

Share this event

bottom of page