top of page
 ANKARA’DA AÇIK ALAN
 ANKARA’DA AÇIK ALAN

14 Mayıs Cmt

|

Vox Life

ANKARA’DA AÇIK ALAN

Etkinlik Katılımcı Sayısı: 40

Bu etkinlik için kayıtlarımız kapanmıştır
Diğer etkinlikleri gör

Zaman & Mekan

14 May 2022 14:00 – 17:00

Vox Life, Kırkkonaklar, Şemsettin Günaltay Cd. No: 322/B, 06510 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

“Benim merak ettiğim …”

“Beni heyecanlandıran …”

“İhtiyacım olan …”

Haberlerdeki gündemi biliyoruz. Peki ya bizim gündemimiz?

Herkese açık bir alanda, kalbimizi ve kafamızı açarak bir araya gelsek “gerçek” gündemimiz ne olur?

Ankara’yı ve anı dinlesek, birbirimizle neler paylaşmak isteriz?

Buluşmanın kolaylaştırıcılarından Aysu, çember ve açık alanla 9 sene önce tanıştı. Cultural Innovators Network, ChangemakerXchange ve Giftival gibi farklı uluslararası topluluklarda açık alan teknolojisini büyük bir keyifle deneyimledikten sonra, çember kolaylaştırmaya başlamadan önce, açık alanlara kolaylaştırıcılık yaptı. 12 sene sonra dönüp yerleştiği Ankara ile yeniden tanışıp kaynaşırken, bu iki çok severek kullandığı aracı harmanlamayı; birlikte deneyip keşfetmeyi diliyor.

Buluşmamızda ilk önce çemberde ortak alanımızı dinleyerek anın içinden doğan gündemleri belirleyeceğiz. Ardından farklı mekanlarda (teras, mutfak vb.) farklı kişilerin açtığı alanlarda gündemlere bakacağız. Kapatırken yeniden birlikte günün hasadını yapıp evlerimize ve köylerimize döneceğiz.

Buyrun gelin, 

derin dinleme ve mevcudiyet pratiği yapmak için,

Ankara’nın bizdeki yansımasına, mayıs ayı gündemine bakmak için,

kalbimizi ve kafamızı açmak için,

bir araya gelelim.

“Açık Alan Teknolojisi bir çeşit toplantı yapma tekniğidir. Basit fakat aynı zamanda da etkili bir tekniktir. Değişik sayıda kişiden (2-2000) meydana gelen grupların bir araya gelmesine ve kısa bir sürede çok karmaşık konular üzerinde çalışmalarına yardımcı olur. Kurum, topluluk ve toplumları oluşturan bireylerin kendilerine göre önemli olan konuları, problemleri, eksiklikleri gündeme getirme; duygu, heyecan ve kaygılarını ortaya koyma; birbirleriyle paylaşma, birbirlerinden öğrenme ve mümkünse birlikte sorumluluk alarak çözümler yaratmaları konusunda kullanılan, en etkili yöntemdir.” (Kaynak: openspaceworld.org)

Kapak Fotoğrafı: Filiz Telek

KOLAYLAŞTIRICILAR:

Aysu Erdoğdu Miskbay 

aysu.erdogdu@gmail.com

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli çok güler, çok ağlar, yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, bol bol hayatın karşıma çıkardıkları ile oynarım. Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağanla yaşam, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim, The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti. Bugünlerde Cadıların Bilgelik Yolu’nda ve tılsımlı yolculuklarda rehberlik yaparak; “Sesli Tarot” podcastini hazırlayıp sunarak; gözlerimi, kulaklarımı, aklımı ve kalbimi her gün yeniden açarak; kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte.

Ayşegül Yaren Köse 

yarenk@gmail.com

Merhaba, ben Yaren.  GSÜ’de Sinema bölümünden mezun olup permakültür öğrenmenin peşinden giderken inziva merkezleri ve topluluklarda uzun vakitler geçirdim. Bu dönemde katılımcı liderlik süreçleri ile de tanıştım. European Graduate School’da İfadesel Sanat Terapisi yüksek lisans eğitimimi tamamlamaya bir tez kala Şiddetsiz İletişim yolcusu oldum. Kendi özgürleşme yolculuğumun tüm varlıkların özgürleşmesi ile kökten bağlı olduğunu bilerek ve kendi kapasitemi bu özgürleşmeye hizmet edecek şekilde şekillendirerek yürümekteyim.

İfadesel sanat, bilinçli farkındalık, Organic Intelligence protokolü, Şiddetsiz İletişim ve Çember en sık beslendiğim kaynaklar.

Share this event

bottom of page