top of page
img_5872.jpeg

Kadınlar Şifadır Communitas

"Sana verebileceğim en güzel armağan,

kendi armağanlarına ve gücüne ayna olmaktır.

Sana bir şey öğretemem.
Seni bir yola ikna etmekle işim olmaz. Kendi doğrumu sana dayatmam.

Sana ancak hikayemi sunabilirim ve yürüdüğüm yoldaki güzellikleri tasvir edebilirim.

Sana sorular sorarım, ruhunun dile gelmesine alan açacak sorular.

Hikayeni paylaşırsan can kulağıyla dinlerim.
Gözyaşın dökersen seninle nefes alırım, dururum sessizliğinle. Sevincine, yasına ortak olurum.

İçinde dolu dizgin koşan atları, özlemini duyduğun vahşi ormanı,

gözünde çakıp sönen ışıkları, sesini titreten mısraları,

suretinde beliren Kutsal Ana'nın suretini bilirim, severim.

Sana verebileceğim en güzel armağan,

kendi armağanlarına ve gücüne ayna olmaktır."

Filiz Telek

Bir topluluk hayaliyle geldim size...
Derinden özlemini duyduğumuz "köyün" yerine geçme iddiasında olmadan günlük yaşantımızda kendimizle ve dünyayla bağlantımızı canlı kılan, kim olduğumuzu ve niye burada olduğumuzu hatırlamamıza, aidiyet ve anlam ihtiyacımıza katkı sunan, kırmızı ipimizle labirentte yol alırken bize yoldaşlık, şahitlik ve aynalık ile destek sunabilecek, yaşayan ve öğrenen bir kadın topluluğu.

Edith Turner'ın deyişiyle "communitas", ilham veren bir birliktelik, ortak deneyimleri yaşamaktan haz almamızı sağlayan topluluk ruhu ve birlikteyken yaşamları yeni bir anlam kazanan insanların deneyimlediği hissedilen-duyum (felt sense). Bireylerin yargılardan, sıfatlardan, kalıplardan ve statüye bağımlılıklarından soyunarak - ki bu bir çeşit özgürleşme - mevcudiyetle birlikteliklerinin merkezinden çağlayan yaratıcılık ve bilgelikle gelen yeni olasılıklara açılmaları...

Kadınlar Şifadır Communitas, 2013'ten beri Kadınlar Şifadır çemberlerinde deneyimlediğimiz dönüşümü, sürdürülebilir bir yapı - bir topluluk kabı - içerisinde derinleştirmeyi, topluluk ruhu ve dayanışması desteğiyle içimizdeki yaratıcılığı ve bilgeliği beslemeyi ve pekiştirmeyi hedefliyor.

Ve şu sorularla davet ediyor alana:

 • Dünyadaki yerimizi, yaşam ağı içindeki koordinatlarımızı bilerek ve armağanlarımızın topluluğumuz tarafından kabulüyle gelen aidiyeti deneyimleyerek yaşasaydık nasıl yaşamlar sürerdik, dünya nasıl bir yer olurdu?

 • Kendilik kabımızı/deneyimimizi genişletmek, kapımızı çalan dünyayı hanemize buyur etmek ve yaşamı bin bir suretiyle ağırlamak için neyi hatırlamamıza ve pratik etmemize ihtiyaç var?

 • Şimdi benim, topluluğum ve yeryüzü için neyin zamanı? Zamanın ruhu benden/bizden ne talep ediyor? Bilincin evriminin bu dönemecinde, bu ölüm ve yeniden doğum anında hayret ve merakla nasıl hizmet edebilirim/z?

Kadınlar Şifadır 2013'ten beri hayata hizmetinin peşinden giden kadınlara hizmet ediyor. 2023'te ise yıllardır birlikte çemberde diz dize oturduğumuz kadınları, erginlenme yolculuğuna adım atanları, çember çıraklarını, ruhunun çağrısını duyanları ve yaşayanları, ruhunun çağrısını duymak ve yaşamak isteyenleri, kadın kadının yurdudur diyenleri, yaşamını kendi elleriyle yaratanları, şükranı dilinden düşürmeyenleri, işi dünyayı sevmek olanları, sihri ve gizemi her gün hatırlamak isteyenleri, güzelliğe adanmışları, müziğin, şiirin, dansın aşıklarını, ruhuna sadakatle kendi mitosunu yaşamaya talip olanları çağırıyor doğmakta olan bu mitopoetik kadın okuluna.

COMMUNITAS'A NASIL DAHİL OLURUM?

meydan

4.png

Burası KŞ Çommunitas'a ilk adımı atabileceğiniz yer ve mabedin kapısının önü. Biraz ısınmak, biraz demlenmek, biraz mabetten yansıyanlara şahitlik etmek için meydanda buluşabiliriz.

 

İçerik: Haftalık paylaşımlar ve bilgilendirmeler

 • Yazılar, şiirler, ilham olan sözler ve içerikler

 • Instagram yazıları

 • Tefekkür soruları

 • KŞ inziva ve eğitim duyuruları

 • Kaynak önerileri (kitap, makale, film, pratikler vs)

 

Katılım ÜCRETSİZ.

 

WhatsApp topluluk duyuru grubu üzerinden tek yönlü iletişim.

mabet

2 2.png

Yeni bir bilince ve kültüre "kritik maya" olmak, birlikte yaşamın merkezini dinlemek, araştırmak, öğrenmek, hatırlamak ve yaratmak, canlı ve bilge bir alanın parçası olmak isteyen kadınların pratik alanı burası.

 

İçerik: Meydan'da paylaşılanlara ek olarak

 • Müzik listeleri

 • Ses kayıtları

Mabet’e özel aylık buluşmalar:

 • Çember

 • Konuklarla söyleşiler ve atölyeler

 • Kadınlar Şifadır kitabından okumalar

 • Sohbetler

 • Sabah Pratiği

 • Hareket Meditasyonu/Dans

 • Sessizlik Alanı

 

Her ay canlı buluşmaların en az 3 tanesi, Filiz Telek’in alan tutuculuğu ile gerçekleşecektir. İlham ve spontaneliğe alan açabilmek için etkinliklerin sabit günleri yoktur. Etkinlikler en geç bir hafta öncesinden duyurulacaktır (istisnalar olabilir) Etkinlikler hafta içi, hafta sonu, gündüz ve gece gerçekleşebilir.

Detay için görsele tıklayın.

merkez

9.png

Burası mevcudiyet, derin dinleme, şahitlik ve çember pratiklerinde derinleşmek üzere mentorluk ve süpervizyona ihtiyaç duyan, yaşamda belirgin bir değişim eşiğinden geçerken şahitlik desteği isteyenlerin adım atabilecekleri labirentin merkezi...

 

İçerik: Mabet'teki tüm paylaşım alanlarına ek olarak

 • Her ay Filiz Telek ile bire bir görüşme - 90 dakika

 • Haftada bir kez (e-mail, whatsapp) Filiz ile aktif iletişim

 

Önemli: Bu hizmet bir terapi değildir, terapi yerine geçmez, psikolojik destek sağlamaz.

bottom of page